آموزش سئو و نحوه استفاده از آن

محمد افشار
زمان مطالعه : 100 دقیقه
بازدید : 134852 نفر

بهینه سازی موتور جستجو یا به بیان دیگر  سئو (search engine optimization) به افزایش تعداد بازدید ها و کیفیت ترافیک وب سایت شما بصورت طبیعی در موتور جستجو می گویند . که ما در این مطلب آموزش سئو را بطور ابتدایی برای شما به اشتراک میگذاریم تا با مفاهیم این ویژگی و قدرت این ابزار بیشتر آشنا شوید .

برای آن که از سئو مفهوم کلی تری را درک کنید در متن زیر بطور ساده تر برای شما آموزش سئو را توضیح میدهیم:

 • کیفیت سایت شما می تواند همه بازدید کنندگان در جهان را جذب کند ، بازدید کنندگان به این دلیل به سایت شما می آیند که گوگل شما را بعنوان بهترین نتیجه از جستجو ی انها معرفی کرده است. بازدید کنندگان شما علاقه ندارند که کلمه ی apple phone را مورد جستجو انجام بدهند و در نتیجه یک سایت کشاورزی که سیب های خود را میفروشد را ببینند .(منظور شباهت و هم معنی بودن دو کلمه است) , و همچنین شما نیز بهمان صورت علاقه دارید کسانی از سایتتان بازدید کنند که واقعا به محصول یا هرچیزی که در سایتتان ارائه میدهید علاقه داشته باشند و یا به بیان دیگر خریدار واقعی آن محصول باشد .
 • ترافیک بیشتر : وقتی افراد از سایر نقاط جهان در نتایج موتور جستجو (SERPs) روی سایت شما کلیک کنند ، ترافیک شما بالا میرود و این امر باعث کسب اعتبار و فروش بیشتر می شود.
 • نتایج طبیعی بخش مهمی از رتبه بندی را نمایش میدهند . ترافیک طببیعی ترافیکی ست که شما برای آن لازم نیست هزینه ای پرداخت کنید. طبیعی بودن ترافیک باعث میشود شما رتبه هایی بالاتری در نتایج موتورهای جتسجو کسب کنید .

جست و جوی طبیعی و نتایجش راجع به اپل

ترافیک با چگالی بالا و طبیعی اصولا به ترافیکی گفته میشود که بدون پرداخت هیچ هزینه ای شما آن را دریافت میکنید .

سئو چگونه کار میکند ؟

شما ممکن است تابحال فکر کرده باشید که گوگل و موتور های جستجو ی دیگر فقط بعنوان یک سایت هستند که شما یک سوال یا متن را مینویسید و لیست بلندی از لینک های مرتبط به جستجوی شما را مقابل شما قرار میدهند .

ممکن است این طرز فکر تا حدودی درست باشد ولی آیا تابحال به این موضوع فکر کرده اید که چه چیزی پشت این لیست های طولانی و این موتور های جستجوگر است؟

موتور های جستجو چگونه کار میکنند :

گوگل یا هر موتور جستجو که از آن استفاده می کنید دارای یک خزانه هستند که تمام اطلاعات و لینک هایی که در سرتاسر اینترنت وجود دارد را در خود ذخیره میکنند و وقتی شما یک متن را جستجو میکنید این موتور ها در تمام خزانه خود اطلاعات راجع به آن متن یا مرتبط به آن را یافته و در مقابل شما قرار میدهند . این موتور ها این کار را در کمتر از ۱ ثانیه انجام میدهند . پس سئو به بیانی دیگر به این معناست که شما طبق متن و موضوعاتی که در سایتتان وجود دارد میتوانید در صفحات اول این موتور های جستجو قرار بگیرید :

بیشتر بخوانید :   نگاهی به تاریخچه تجارت الکترونیک

همه چیز راجع به سئو

عکس بالا همه چیز را درباره ی سئو توضیح داده است .

بخش بهینه سازی در سئو به این معناست که موتور های جستجو تمام اطلاعاتی که کاربران در سایت ها و وبلاگ های خود قرار میدهند را مشاهده و دسته بندی میکند و تا حد ممکن متن آن ها را مطالعه و بررسی های لازم را روی آن انجام میدهد. تا وقتی شما کلمه ای را جستجو میکنید آن نتیجه دلخواه و مورد نظر خود را دریافت کنید . به بیان دیگر شما باید تمام متن ها و عناوین و برچسب های متن خود را به خوبی انتخاب کنید تا رتبه بالاتری نسبت به قبل کسب کنید .

بهینه سازی سایت بخش های مختلفی دارد و شما باید به تمام جوانب متن خود دقت کنید . بطور مثال شما باید برچسب ها و متای توضیحات خود را به بهترین نحو ممکن بنویسید و در متن های خود تا جای ممکن از لینک های داخلی استفاده کنید (توضیحات راجع به متای توضیحات و لینک داخلی در پست های دیگر قابل مشاهده است ) .

آموزش سئو

این بخش به شما کمک شایانی میکند که اطلاعات اولیه راجع به سئو را دریافت کنید و آموزش سئو را مورد بررسی قرار دهید . همینطور اگر شما برای اولین بار است که راجع به سئو مطالعه می کنید شما باید علاوه بر این پست پست های دیگر راجع به سئو را نیز مطالعه کنید تا اطلاعات خود را راجع به سئو گسترده کنید .

یک مرور کلی بر سئو

یک سایت دوست داشتنی طراحی کنید

هنگامی که شما آماده برای شروع کار هستید باید از همان ابتدا تکنیک های سئو را بکار ببرید . بطور مثال شما باید یک دامنه و یک اسم به دل نشین انتخاب کنید که در ذهن مخاطبتان بماند . همینطور شما باید طراحی سایت خود را بگونه ای انجام دهید که با تمام وسایل الکترونیکی سازگار باشد و در هر وسیله الکترونیکی که توان دسترسی به سایت شما را دارد طراحی آن بهم نریزد. یکی از عواملی که باعث کسب رتبه بالا است این است که شما باید طراحی سایت خود را بخوبی انجام دهید و سایتی با طراحی سطح بالا داشته باشید .

محتوا و مطالب مربوطه

یک سایت تا زمانی که محتوا و متنی ندارد، یک سایت واقعی و قابل قبول نیست.

بیشتر بخوانید :   استراتژی لینک‌سازی در ۶ گام

سئو در کل دارای قوانین خاصی است که برای مثال شما میتوانید این موارد را در نظر بگیرید :

 1. نحوه انتخاب کلمات کلیدی و برچسب ها
 2. کپی نکردن متنتان از سایت های دیگر
 3.  نوشتن متنی دوستانه و به یاد ماندنی در وبسایت

موضوعات سایت

شما باید با توجه به دامنه و محتوای سایتتان موضوعات خاص و تخصصی را در نظر بگیرید و تمرکز خود را روی این مطالب قرار دهید . سعی کنید زیاد پراکندگی نداشته باشید چون گوگل تمام سایت هایی که دارای محتوی و مطالب خاص و هدف داری هستند را در صفحات اول و رتبه های بالاتر قرار میدهد.

موضوعات مربوط به لینک ها

شما در مورد هرچیزی باید به طور مستقل تحقیق کنید تا آموزش خود و اطلاعاتتان را راجع به سئو گسترده کنید ولی شما در مورد لینک سازی و نحوه استفاده از لینک های nofollow و وبلاگ نویسی مهمان باید حتما بطور گسترده ای آموزش ببینید تا با نحوه کار آشنا شوید . زیرا لینک سازی قوی ترین امری است که هر سایت میتواند با استفاده از آن به بالاترین رتبه ممکن برسد .لینک سازی بطور کلی به این معناست که شما صفحات سایت خود را به یکدیگر لینک دهید و تمام سایتتان به هم مرتبط باشد . زیرشاخه ی دیگری که قسمت لینک سازی دارد ساخت بکلینک های با کیفیت و مطلوب است که در پست های دیگر میتوانید این اطلاعات را دریافت کنید .

بهینه سازی های مختلف و دیگر موضوعات آموزش سئو

شما مزایای جستجوگرها را متوجه شدید و اکنون برای برخی از موضوعات پایه آماده شده اید. اطمینان داشته باشید که سئو آسان ترین و طبیعی ترین راه برای دریافت بازده و بازخورد بیشتر و کسب اعتبار و رتبه بالاتر در گوگل است . پس سایت خود را از محلی بودن شروع کرده و طی گذشت زمان به سطح بین المللی برسید . بهترین راه برای پیشرفت در سطح بین المللی این است که سایتتان را به چند زبان زنده دنیا ترجمه کنید و پست هایتان همه زبان ها را پوشش بدهند .

سیر تکاملی جستجوگر ها

الگوریتم های موتور جستجو بطور مکرر تغییر می کنند و تاکتیک ها و آموزش سئو نیز با توجه به آن ها تغییر میکنند و پیشرفته تر میشوند . بنابراین از هر فردی که به شما میرسد مشاوره سئو نگیرید و حتما با یک گروه یا یک شخص متخصص و بروز در این امر صحبت کنید و مشاوره بگیرید.

برای دریافت اطلاعات کافی و مشاوره سئو با تیم تخصصی اورینت همراه باشید تا همیشه در صدر نتایج گوگل باشید .

تور مجازی گوگل

محمد افشار

مدیر دپارتمان سئو شرکت اورینت

مشاهده پست های نویسنده

 1. akam گفت:

  عرض سلام و احترام
  خیلی ممنونم آقای محمدی بابت مقاله و قلم خوبتون.
  سایت بنده در حوزه دانلود زیرنویس فارسی کار میکند و حدود ۴ ماه است شروع به کار کرده است ، تعداد تقریبا زیادی هم براش بک لینک ایجاد کرده کردم در منابع رایگان و بصورت سایت واید ( خریدنی ) و رپورتاژ ( خریدنی ) ولی آن طور که باید نتیجه نگرفته ام .ممنونم میشوم سایت بنده رو یه آنالیزی بفرمایید و پیشنهادی داشتید برای بهبود وضعیت سئوی سایتم مطرح بفرمایید.
  با سپاس فراوان

  • سینا محمدی گفت:

   با عرض سلام و تشکر
   یکی از مهمترین بخش سئو سایت ، فعال بودن https بوده ک برای سایت شما فعال نیست . در اولین فرصت با شرکت هاستینگ صحبت کنید که برای شما فعالش کنند .
   سعی کنید برای هر فیلم ، عکس مربوط به فیلم رو بذارید که کار زیادی هم نداره ولی در جذب مخاطب خیلی بهتون کمک خواهد کرد.
   برای هر پستی هم که میذارید متای توضیحات پست رو با توجه به کلمات کلیدی بنویسید.
   سعی کنید دانلود باکستون رو هم مقداری جالب تر و جذاب طراحی کنید .
   امیدوارم همیشه در حوزه فعالیت خودتان موفق باشید.

دیدگاه شما

*

code

تماس

021 65870052