چگونه وب‌سایت خود را بیشتر در دسترس مخاطبان قرار دهیم

سجاد عزیزی
زمان مطالعه : 98 دقیقه
بازدید : 134982 نفر

با توجه به اینکه کاربرد و استفاده از اینترنت همچنان در حال بیشتر شدن است، هنوز تعداد قابل‌توجهی از کاربران وجود دارند که قادر به دسترسی به تمام سراچه‌های جهان نیستند.
ایجاد دسترسی به سایت، به یک چالش بزرگ برای طراحان وب در دنیای مدرن امروز تبدیل‌شده است، اما این تلاش ارزش فراوانی دارد.

انجام اقدامات مناسب برای افزایش دسترسی مردم به سایت شما، شانس بیشتری برای دیدن آنچه شما در حال ارائه آن هستید و درنتیجه درآمد بیشتری برای شما را ممکن می‌سازد.

فرقی ندارد که شما در مراحل ابتدایی توسعه وب‌سایت خود باشید یا یک متخصص طراحی وب باشید، راهنمایی‌های زیر می تواند به بهبود دسترسی سایت شما کمک کند.

یک پلت فرم مدیریت محتوای قابل‌دسترس را انتخاب کنید

درحالی‌که بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا برای کمک به شما برای ساخت وب سایت وجود دارد، دروپال و وردپرس دو مورد رایج‌تر هستند. هنگامی که شما CMS مناسب را برای خودتان انتخاب کرده‌اید، حتما یک تم یا طرح انتخاب کنید که قابل دسترسی است.

توضیحات مربوطه‌ی تم را برای کسب اطلاعات در مورد اینکه چگونه می‌توانید محتوای قابل‌دسترس با آن ایجاد کنید را بررسی کنید. هنگامی‌که به ویرایش نوارهای ابزار toolbars می‌رسید، اطمینان حاصل کنید که گزینه‌های قابل‌دسترس برای عنوان‌ها و جداول وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که نرم‌افزارهای پخش‌کننده ویدیو نیز captioning را بسته‌اند.

از فرمت صحیحی برای محتوایتان استفاده کنید

از هدر ها برای کمک به خود در ایجاد یک ساختار برای صفحه بهره ببرید. استفاده صحیح از هدر ها و زیرمجموعه های هدر ها می تواند به موتورهای جستجو و مخاطبانتان کمک کند که تشخیص دهند چگونه وب سایت شما محتوای خود را سازماندهی می کند.

ویژگی های توصیفی لینک ها

هنگام ایجاد لینک در محتوای خود، از متن استفاده کنید که به طور خاص نشان می دهد که این لینک کاربر را دقیقا به کجا هدایت می کند. یک لینک را نمی توان به سادگی تنها با یک “اینجا را کلیک کنید” توصیف و بیان کنید.

توصیف متنی برای تصاویر و فیلم های محتوایتان ارائه دهید

توصیف متنی برای همه تصاویر و فیلم ها در وب‌سایت شما لازم است. ازآنجایی‌که نرم‌افزارهای خواننده صفحه‌نمایش نمی‌توانند تصاویر و فیلم‌ها را بخوانند، ارائه توصیف متنی می تواند به این نرم‌افزارها کمک چشم‌گیری می‌کند تا معنای این نوع محتوا را درک کند.

شما به‌راحتی می‌توانید یک تصویر را با یک متن کوتاه در مورد آن توصیف کنید. داشتن یک توضیح متنی مخصوص برای تصاویر حاوی اطلاعات، مانند انفوگرافیک ها، بسیار مهم است، بنابراین همیشه توصیف متنی ای در کنار تصاویر خود قرار دهید تا پیام مورد نظرتان به طور صحیحی به دست مخاطب برسد.

بیشتر بخوانید :   نگاهی به تاریخچه تجارت الکترونیک

ادغام و حفظ یک نقشه سایت

نقشه های سایت تنها برای کمک به موتورهای جستجو نیستند. آنها می توانند کمک شایانی به دسترسی به سایت داشته باشند. Sitemapها کاربران را قادر می سازد تا حول یک وب سایت بگردند و باید در همه سایت ها گنجانده شوند.

از رنگ مناسب استفاده کنید

افراد دارای معلولیت های خاص از رنگ ها استفاده می کنند برای اینکه از آن به عنوان وسیله ای برای شناسایی و سازماندهی محتوای وب سایت استفاده کنند. از رنگ ها همراه دیگر نشانگرهای بصری، مانند علامت سوال، ستاره و سایر علامت‌ها بهره ببرید. اطمینان حاصل کنید که از فاصله های بصری، مانند space سفید یا borderها استفاده کنید تا بخش‌های مختلف محتوا را از یکدیگر جدا کنید.

شما همچنین ممکن است مایل به استفاده از رنگی با کنتراست بالا در وب سایتتان باشید. وجود رنگ‌های متمایز در محتوایتان، می تواند به افرادی که دارای مشکلات بینایی هستند مانند افرادی که سیاه سفید می‌بینند، کمک کند، که بتوانند راحت در سراسر صفحات وب‌سایت شما گردش کنند.

از پلاگین فلش پلیر استفاده نکنید

بیشتر کاربران دارای معلولیت نمی‌توانند محتوای فلش را ببینند و یا از آن به‌عنوان ابزاری برای پیدا کردن مسیر به صفحات مختلف سایت شما، استفاده کنند. گوگل تصمیم گرفته است که از Flash ها در تبلیغات خود استفاده نکند، و موزیلا نیز همین تصمیم را گرفته است که دیگر پلاگین Flash را تبلیغ نکنند.

پخش‌کننده‌های فلش همچنین حافظه کامپیوتر را به مقدار زیادی درگیر خود می‌کنند و زمانی که فلش پلیر کاربر به‌روز نباشد، محتوای فلش سایت شما بارگذاری نمی‌شود.

احتمال اینکه یک کاربر وقت خود را برای بروز رسانی فلش پلیر خود صرفاً برای مشاهده سایت شما صرف کند، تقریباً صفر است. این موضوع، علاوه بر این‌که فلش پلیر ها با دستگاه‌های تلفن همراه سازگار نیستند، اهمیت توقف استفاده از آن را نشان می‌دهد.
• به جای ابزار فلش پلیر، می توانید از HTML 5 استفاده کنید که یک ابزار پخش پیشرفته و کارآمد است.

محتواهای اولیه خود را در بالای فولد قرار دهید

تنها چند بخش از بخش‌های مختلف سایت شما وجود دارد که در بالای فولد دیده می شود، من‌جمله: لینک‌های جهت‌یابی، call-to-action و شاید تبلیغات. با این حال، این عناصر می‌توانند آزار دهنده باشند، به خصوص برای افرادی که نیاز دارند سریع تر به محتوای اصلی برسند.

برای مثال، استفاده از هدرهای ثابت مانند بلوک های نام تجاری و منوهای جهت یابی با قرار گرفتن در بالای یک وب سایت می تواند توانایی کاربر برای مشاهده محتوای زیر آن ها را مختل کند.

نرم افزارهای خواننده صفحه نمایش، اطلاعات را به صورت عمودی از بالا به پایین ارزیابی می کنند. داشتن موارد اضافی و بیش از حد در بالای فولد باعث می شود که روند دسترسی به اطلاعات در زیر فولد دیگر برای کسانی که از این نرم افزارها کمک استفاده می کنند، وقت گیر و ناخوشایند باشد.

بیشتر بخوانید :   هفت نکته مهم برای سئو

عناصر فرم را برچسب گذاری کنید

به طور مناسب تمام عناصر فرم را،برای اینکه کاربران را به خوبی در هنگام مرور کردن صفحات شما و استفاده از با دکمه ها و در کل محتوا وب سایت شما هدایت کند، برچسب گذاری کنید.

از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید

اضافه کردن میانبرهای صفحه کلید به سایتتان، می تواند باعث سریع تر شدن و راحت تر شدن استفاده از امکانات سایتتان شود. به یاد داشته باشید بخاطر اینکه کاربران به دنبال استفاده از محتوا و امکانات سایت شما در اسرع زمان هستند، به شدت از هر چیزی که موجب بالا رفتن سرعت کارشان شود استقبال می کنند.

قالب کلیLayout استواری ایجاد کنید

اطمینان از اینکه طرح شما ساده و روشن است، بهترین راه برای ایجاد یک سایت با دسترسی بالا برای مخاطبان است. اگر چه طراحی وب سایت های پیچیده می تواند تجربه ی خوبی برای برخی از کاربران را باشد، اما طرح های فانتزی می توانند دیگران را خسته کنند و جهت یابی در سایتتان را پیچیده تر از آنچه که باید باشد، گرداند. انتخاب یک طرح و قالب Layout مینیمالیستی بر اساس یک فرمت استوار می تواند جهت یابی را برای همه بینندگان آسان تر کند.

غیرفعال کردن تنظیمات خودکار

بعضی از افراد ممکن است قبل از اسکرول کردن یا رفتن به صفحه بعدی محتوا، زمان بیشتری را لازم داشته باشند. دیگران ممکن است صفحه شما را زودتر اسکرول کنند و سریعتر از طریق محتوایان به صفحات بعدی بروند.
به جای اینکه اجزای مختلف وب سایتتان را به طور کامل اتوماتیک کنید، به کاربر این امکان را بدهید تا نحوه‌ی استفاده از اجزای سایتتان را به هرگونه که می خواهند انتخاب کنند.

ارزیابی و تایید کنید

تجزیه‌وتحلیل عملکرد وب سایتتان درمورد تغییراتی که بر روی آن اعمال کرده اید را با اجرای آزمایشی کامل بر روی همه ی دستگاه های مختلف انجام دهید تا با بررسی هر یک بتوانید میزان پیشرفت دسترسی وب سایتتان را مشاهده نمایید.

یک کاربر در وهله ی اول برای استفاده از یک سایت نیاز دارد که به راحتی به آن دسترسی داشته باشد، و هر چه این دسترسی دارای سرعت بالاتری باشد، کاربر به استفاده از آن وب سایت بیشتر ترغیب می گردد. لذا، در این مقاله با انواع روش هایی که می تواند به بهتر شدن دسترسی یک وب سایت برای مخاطبانش کمک کند، آشنا شدیم.

تور مجازی گوگل

سجاد عزیزی

مشاور کسب و کار اینترنتی

مشاهده پست های نویسنده

  1. alaatv گفت:

    تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها
    هستید.

دیدگاه شما

*

code

تماس

021 65870052