گوگل ادوردز خود را با Google Analytics بهینه کنید !

سجاد عزیزی
زمان مطالعه : 130 دقیقه
بازدید : 143111 نفر

بهترین روش ها برای بهبود کارآیی کمپین Adwords شما با استفاده از  Google Analytics

 

گوگل همواره مردم جهان را شگفت زده می کند. در کنفرانس بازاریابی که هفته گذشته برگزار شد، گوگل Google Attribution  را معرفی کرد، یک ابزار رایگان دیگر که به شما کمک می کند درآمد بیشتری را از طریق کمپین های Adwords خود به دست آورید.

 

با این حال، در حالی که Google Attribution  یک تلاش شایسته است تا دسترسی بیشتری به تجزیه و تحلیل فراهم شود ، واقعیت این است که افزودن ابزارهای بیشتر، رایج ترین مشکلی را که بازاریابان با آن روبرو هستند، حل نمی کند.

 

برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر کمپین های  Adwords یک کار خسته کننده است با نتیجه نامعلوم. بدون یک چارچوب منسجم برای درک اینکه چگونه هر یک از ابزارهای adwords می تواند برای استراتژی دیجیتال و کسب و کار شما مفید باشد، فراوانی ابزارها تنها منجر به بیشتر شدن سردرگمی شما خواهد شد.

 

در این مقاله سعی میشود تا یک چهارچوب به شما ارائه شود؛ به گونه ای که مشخص شود چگونه میان این ابزار های متعدد و متنوع پیشنهاد شده توسط گوگل ارتباط برقرار کنید تا بتوانید به یک ساختار مشخص در طول فعالیت بازاریابی دیجیتال خود برسید و بیشترین سود از سرمایه گذاری روی کمپین های خود را کسب کنید.

در این مقاله، ما با گوگل ادوردز(Google Adwords ) و گوگل آنالیتیکس ( Google Analytics ) شروع خواهیم کرد.

درواقع سه روش ساده را معرفی خواهیم نمود که با استفاده از آنها میتوانید گوگل آنالیتیکس را در کمپین های تبلیغاتی خود در Google Adwords بکار ببندید. این کار به شما این امکان را می دهد که بتوانید مشتریان خود را به طور دقیق مورد هدف قرار دهید. این مقاله همچنین به شما در سنجش تاثیر دقیق کمپین های Adwords شما با توجه رفتار کاربر و تعداد کانورژنی که بدست می آورید کمک خواهد نمود.

انتخاب دسته بندی درست از جمعیت کاربران برای هدف گذاری

ابتدا شما باید از Google Analytics برای کمک به انتخاب یک گروه مخاطب در طی مرحله برنامه ریزی کمپین Adwords خود استفاده کنید.

به طور خاص، گوگل آنالیتیک می تواند به شما در دو حوزه کمک کند: شناسایی فرصت هایی برای ارتباط با “اصلی ترین مخاطبان آرمانی” و شناسایی بهترین گروه مخاطب برای هدف قرار دادن اگر مطمئن نیستید که چه کسی را باید مورد هدف قرار دهید.

۱- شناسایی وضعیت فعلی “مخاطبان اصلی و آرمانی خود” و بدست آوردن بهترین راه برای ارتباط با آنها

در اغلب موارد، شما تبلیغات Adwords را با برخی از گروه کاربر خاص یا “مخاطبان اصلی” که قبلا در ذهن دارید، شروع میکنید. این گروه کاربر ممکن است قبلا از وبسایت شما بازدید زیادی داشته باشد شما می خواهید ارتباط بیشتری با این افراد برقرار کنید یا شاید گروهی باشد که در حال حاضر از وب سایت شما بازدید نمی کند ولی شما می خواهید آن ها را به کسب و کار خود علاقه مند کنید.

ما از گروهی از کاربران را که شما سعی می کنید هدف قرار دهید ” مخاطبان آرمانی و اصلی خود ” می نامیم ، زیرا، در حالیکه ممکن است در حال حاضر با برخی از وبسایت های شما ارتباط برقرار کنند، اما شما سعی می کنید که از طریق Adwords این افراد را بیشتر با کسب و کار خود درگیر کنید.

با توجه به “مخاطبان اصلی شما”، گوگل آنالیتیکس می تواند به شما در درک اینکه کجا میتوانید این افراد را بهتر هدف قرار دهید،کمک کند. آیا این موجب میشود که آنها از وب سایت شما بازدید کنند، با سایت شما مشغول شوند(engage) یا اینکه آنها در سایت شما کانورت میشوند.

بیشتر بخوانید :   چگونه در رتبه بالاتری در Google Maps قرار بگیریم ؟

بر اساس عملکرد معیارهایی که شما ” مخاطبان آرمانی و اصلی خود” را در سایت خود دنبال می کنید، باید اقدامات زیر را انجام دهید.

-ترافیک عمومی پایین یا ٪ ترافیک جدید پایین: جذب بیشتر افراد برای بازدید از وب سایت شما
-نرخ بانس(Bounce) بالا: بهبود تجربه کاربر از صفحه فرود شما یا تنظیم هماهنگ محتوای تبلیغاتی و کلید واژه های تبلیغاتی.
-نرخ Pages/Session یا Avg. Sessions Duration پایین: بهبود جریان وب سایت شما و یا طراحی صفحات شخصی.
-نرخ تبدیل پایین: بهینه سازی قیف تبدیل شما

۲- یک گروه کاربری را شناسایی کنید که به راحتی می توانید از آن بهره مند شوید

اگر شما ” مخاطبان آرمانی و اصلی ” خود را در ذهن ندارید، نگران نباشید. گوگل آنالیتیکس می تواند به شما در پیدا کردن کاربرانی که در حال حاضر به خوبی با وب سایت شما ارتباط برقرار میکنند، کمک کند.

گوگل آنالیتیک بیش از ۱۰ ویژگی مربوط به کاربران شما را فراهم می کند که می تواند به شما کمک کند تا معیارهای کلیدی خود را متمایز کنید و به شما کمک کند این گروه موجود را که در حال حاضر بهترین عملکرد را در وب سایت خود دارند شناسایی کنید.

با هدف قرار دادن گروه های کاربر که در حال حاضر با وب سایت شما در تعامل هستند، احتمال بیشتری برای دستیابی به درامد بالا در مقابل سرمایه گذاری در کمپین های تبلیغاتی adwords خود خواهید داشت. علاوه بر این، شانس خوبی برای تضمین اینکه این گروه های کاربری در وب سایت شما تجربه خوبی خواهند داشت، دارید زیرا افرادی شبیه به آنها از قبل به این صورت بوده اند.

شناسایی کلمات کلیدی موفق و ناموفق و عنوان آگهی های تبلیغاتی موفق و ناموفق

راه دومی که شما می توانید گوگل آنالیز را در جریان کاری کمپین های تبلیفاتی Adwords خود قرار دهید، در مرحله کلیدی سازی و بهینه سازی عنوان آگهی های تبلیغاتی می باشد.

برای انجام این کار، شما نیاز به ادغام Google Analytics و Google Adwords دارید. خوشبختانه شما می توانید با کلیک یک دکمه در Google Analytics این کار را انجام دهید.

پس از ادغام هر دو ابزار، انتخاب Adwords تحت ماژول Attribution Google Analytics در دسترس خواهد بود (همانطور که در زیر نشان داده شده است). شما همچنین می توانید آمار وب را ار طریق بخش keyword در تب “کلید واژه” ردیابی کنید. ویژگی های دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می کند جنبه های مختلف Google Adwords را بهینه سازی کنید، از جمله بهینه سازی زمانبندی، بهینه سازی کمپین و بهینه سازی بزرگ.

 

هشدار داده میشود، این آمار ممکن است شما را متعجب کند. اغلب، عنوان آگهی های تبلیغاتی یا کلمات کلیدی را با نرخ بالای کلیک در گوگل Adwords می بینم اما نرخ بانس بسیار بالا و این چیز بدی برای وب سایت شماست.

در این موارد، حتی اگر یک عنوان آگهی های تبلیغاتی یا کلمات کلیدی ممکن است در پلتفرم Adwords شما کارآیی داشته باشد، در واقع، آنها هیچ مزیتی خاصی برای کسب و کار شما ندارند، زیرا کاربران تقریبا بلافاصله پس از بازدید از وب سایت شما آن را ترک میکنند.

به همین ترتیب، تجربیات نامطلوب کاربر از صفحه فرود شما نیز باعث کاهش نمره کیفیت تبلیغات شما برای این کلیدواژه خاص خواهد شد. این باعث می شود که تبلیغات شما را برای آن کلمه کلیدی خاص هزینه های بیشتری صرف کند و موقعیتی نامطلوب تری را در صفحه نتایج جستجوی گوگل نسبت به سایر تبلیغات اشغال کنید.

بیشتر بخوانید :   بازاریابی دیجیتال و رشد کسب و کار

با این حال، یکی از چیزهایی که باید در اینجا توجه داشته باشید این است که اگر میزان نرخ بانس برای تمام کلمات کلیدی یا آگهی های شما در Google Adwords بالا باشد ممکن است این موضوع توسط یک صفحه فرود ناکارآمد به جای کلمات کلیدی ایجاد شده باشد،

در این صورت می توانید از Google Optimize برای انجام تست A / B در صفحه خود استفاده کنید. گوگل به طور خودکار Adwords را با Google Optimize ادغام می کند تا نتیجه تست A / B را یه طور دقیق به شما ارائه دهد.

بررسی رفتار کاربران بعد از کلیک روی تبلیغات شما اما قبل از کانورژن

یک چیز فوق العاده در مورد Google Adwords این است که به طور خودکار نرخ تبدیل را به عنوان یک متریک شامل می شود. با این وجود، اطلاعاتی در مورد اینکه کدام آگهی تبلیغاتی هدف کانورژن شما را تامین کرده است یا اینکه علت اصلی نرخ تبدیل بالا یا پایین برای یک کلمه کلیدی خاص چیست، در اختیار شما قرار نمی دهد.

خوشبختانه، گوگل آنالیتیک می تواند با نشان دادن رفتار کاربران شما بین زمانی که بر روی تبلیغ شما کلیک می کنند و کانورت شدن این افراد یا خروج این افراد از وب سایت شما در پرکردن این کاستی ها به شما، کمک کند.

شما می توانید معیارهای اساسی از کمپین گوگل Adwords خود را از جمله میزان بانس، تعداد سشن ها و میزان ترافیک ورودی، معیارهای تعامل کاربران با سایت شما (میانگین طول زمان هر سشن و تعداد صفحات مشاهده شده کاربران در هر سشن) و نرخ تبدیل در زیر ماژول adwords اشاره شده در بخش قبلی مشاهده کنید.

برای مشاهده اطلاعات کاربری پیشرفته، می توانید از قسمت پیشنهادی ” Paid Traffic ” را انتخاب کنید یا بخش های پیشرفته تر از گروه های تبلیغاتی را با استفاده از ویژگی بخش سفارشی Google Analytics تنظیم کنید.

 

پس از انتخاب بخش مورد نظر شما می توانید قیف تبدیل خود را در قسمت” conversion -> Goal” از Google Analytics و نتایج کانورژن تجارت الکترونیک خاص خود را (از قبیل محصولات محبوب، قیمت تمام شده هر سفارش الکترونیکی) در قسمت “conversion -> e-commerce” از Google Analytics بررسی کنید.

به طور کلی، اطلاعاتی که Google Analytics در مورد بهینه سازی جریان کاربران، بهینه سازی صفحه و بهینه سازی قیف تبدیل کسب و کارتان ارائه می دهد می تواند به شما کمک کند که صفحات خاصی را برای رسیدن به بیشترین و بهترین بهینه سازی ممکن در Google Optimize در مورد تجربه کاربر و میزان تبدیل خود، انتخاب کنید.
در این مقاله سه راه برای ادغام Google Analytics با کمپین های تبلیغاتی Google Adwords شما جهت بهینه سازی نوع هدف گذاری تبلیغاتیتان و درامد ناشی از سرمایه گذاری بر روی کمپین های تبلیغاتی معرفی شد.

به طور خلاصه، این سه راه عبارتند از:

  • انتخاب دسته بندی درست از جمعیت کاربران برای هدف گذاری
  • شناسایی کلمات کلیدی موفق و ناموفق و عنوان آگهی های تبلیغاتی موفق و ناموفق
  • بررسی رفتار کاربران بعد از کلیک روی تبلیغات شما اما قبل از کانورژن

 

امیدواریم که این سه نکته بتوانند به شما کمک کند تا بتوانید از Google Adwords بهتر استفاده کنید و از این طریق درامد زایی کسب و کار خودتان را افزایش دهید!

 

تور مجازی گوگل

سجاد عزیزی

مشاور کسب و کار اینترنتی

مشاهده پست های نویسنده

دیدگاه شما

*

code

تماس

021 65870052