کلمات کلیدی سایت را چگونه انتخاب کنیم ؟

سجاد عزیزی
زمان مطالعه : 117 دقیقه
بازدید : 138129 نفر

کلمات کلیدی و چگونگی هدف گذاری بهترین روش ها برای انتخاب کلمات کلیدی

کلمات کلیدی : اولین گام در سئو و بهینه سازی سایت موتورهای جستجو ، که تعیین می کند که شما در حال بهینه سازی چه چیزی برای سایت یا صفحه تان هستید، انتخاب کلید واژه مناسب است. این به معنی شناسایی عباراتی است که افراد در حال جستجو در اینترنت به دنبال آن هستند (که به عنوان «کلید واژه ها» شناخته می شوند) که شما در نظر دارید تا وب سایتتان را در موتورهای جستجو مانند گوگل برای این افراد در رتبه های بالا قرار دهید.

به نظر ساده است، نه؟ من می خواهم شرکت widget ام را زمانی که افراد برای «ویجت ها» جستجو می کنند،به دیگران نشان دهم و شاید در مواردی هم که «خرید ویجت ها» تایپ می کنند ، سایت من در رتبه های اول نتایج جستجو باشد. اما چطور؟…

انتخاب کلمات کلیدی

متاسفانه این موضوع به این سادگی ها هم نیست. برای تعیین کلمات کلیدی ای که می خواهید در سایت خود هدف قرار دهید، چند عامل کلیدی وجود دارد، که بطور کامل در زیر آمده است:

 • حجم جستجو Search Volume

  اولین عامل برای در نظر گرفتن، این عامل است که چند نفر (در صورت وجود) یک کلمه کلیدی را جستجو می کنند. هر چه تعداد افراد بیشتری این کلمه کلیدی را جستجو کنند، مخاطبان بیشتری را برای بدست آوردن، در نظر بگیرید. برعکس، اگر هیچ کس به دنبال آن کلمه کلیدی نباشد، هیچ مخاطبی پیدا نخواهید کرد که محتوای شما را از طریق جستجو ­­­بیابد.

 • مربوط بودن Relevance

  اگر عبارتی به طور مداوم جستجو شود عالی است، ولی اگر کاملا و به طور مستقیم به اهداف شما مربوط نباشد چطور؟ مربوط بودن در حالت اول: در صورتی که شما فروشنده نرم افزار اتوماسیون بازرگانی شرکت هستید، شما نمی خواهید در جستجوهایی که هیچ ارتباطی با کسب و کار شما ندارند ظاهر شوید، جوستجوهایی مانند “مواد غذایی برای حیوانات خانگی”. اما در مورد جستجوی عباراتی مانند “نرم افزار بازاریابی ایمیل” چطور؟ این به نظر یک توصیف عالی و اولیه از آنچه که شما انجام می خواهید بدهید باشد، اما اگر شما به ۱۰۰ شرکت برتر می فروشید، بیشتر ترافیک برای عبارت بسیار رقابت پذیر، جستجوگرانی هستند که هیچ علاقه ای به خرید نرم افزار شما ندارند (و افرادی که میخواهید به آن ها برسید تا شما را ببینند، ممکن است هرگز راه حل گران قیمت و پیچیده شما را تنها بر اساس یک جستجوی ساده در Google خرید نکنند). برعکس، شما ممکن است فکر کنید یک کلید واژه مانند “بهترین راه حل های بازاریابی سازمانی PPC” به دلیل این که شما فروش نرم افزار بازاریابی PPC ندارید ، برای کسب و کار شما بی اهمیت است. اما اگر هدف شما جلب نظر یک CMO یا مدیر بازاریابی است، باید در مقابل آن ها یک منبع مفید در ارزیابی ابزار پرداخت به ازای هر کلیک PPC باشید تا به عنوان “اولین تماس با مشتری جدید” عالی به نظر بیایید.

 • رقابتCompetition

  همانند هر فرصت تجاری، در SEO می خواهید هزینه های بالقوه و موفقیت های محتمل را در نظر بگیرید. در مورد SEO، این به معنی درک رقابت نسبی (و احتمال رأی دادن) برای عبارات خاص است.

ابتدا باید بدانید که چه کسانی مشتری های آینده تان هستند و آن ها به احتمال زیاد چه چیزی را جستجو می کنند. اگر از قبل نمی دانید که چه کسی هدف شما هستند، فکر کردن در مورد این موضوع، قدم مناسبی برای شروع شماست، به طور کلی برای کسب و کار اینترنتی شما و همچنین برای SEO.

 

از آن فکر کردن به دنبال این هستید تا موارد زیر را کشف کنید:

 • به چه چیزهایی علاقه مند هستند؟
 • آنها چه مشکلی دارند؟
 • از چه زبان هایی آن برای توصیف چیزهایی که خواهند استفاده می کنند، از چه ابزارهایی استفاده می کنند، و غیره
 • از چه افراد دیگری آن ها چیزهایی که مد نظر دارند را تهیه و خریداری می کنند

هنگامی که به این سوالات پاسخ می دهید، شما یک لیست اولیه از کلمات کلیدی و دامین های احتمالی را خواهید داشت که به شما کمک می کند تا ایده های مضاعفی برای کلمات کلیدی بیابید و حجم جستجو و معیارهای رقابت را در کنار آن را تحلیل کنید.

لیستی از موضوعات اصلی ای که مشتریان آینده و مشتریان فعلی شما ، کارهای شما را توصیف می کنند، تهیه کنید، و سعی کنید تا آن را به ابزار کلمات کلیدی تان وارد کنید مانند ابزار جستجوی کلمات کلیدی گوگل یا ابزارهایی نظیر Uber Suggest و WordStream .

انتخاب کلمات کلیدی

 

شما می توانید یک لیست جامع تر از ابزارهای کلید واژه در زیر مشاهده کنید، اما ایده اصلی این است که در این مرحله اولیه، شما می خواهید تعدادی جستجو را با چندین ابزار مختلف کلمات کلیدی انجام دهید. شما همچنین می توانید از ابزارهای کلمات کلیدی رقابتی مثل SEM Rush استفاده کنید تا ببینید در چه عبارات جستجویی ای رقبای شما بهترین رتبه را دارند. این ابزارها، به هزاران نتیجه جستجوی مختلف نظارت می کنند و به شما نشان می دهند که اخیرا در هر عبارت جستجو شده، رتبه رقیب شما در Google چه بوده است. در اینجا به عنوان مثال لیستی است که SEM Rush برای ارائه دهنده اتوماسیون بازاریابی Marketo نشان می دهد:

انتخاب کلمات کلیدی با sem rush

تذکر: این ابزار تنها برای دیدن رقبایتان به در نمی خورند. شما می توانید به ابزارهای مرتبط که در بازار برای ایده های محتوایی عرضه می شوند نیز نگاهی بیاندازید و حتی با ناشران اصلی ای که در مورد شما صحبت می کنند آشنا شوید و ببینید که چه نوع کلمات کلیدی این سایت ها برای هدایت کردن ترافیک استفاده می کنند .

علاوه بر این، اگر شما در حال حاضر یک سایت آماده دارید، احتمالا مقداری ترافیک و بازدید از موتورهای جستجو دریافت می کنید. اگر این طور است، می توانید برخی از داده های کلمه کلیدی خود را برای کمک به درک بهتر و بیشتر این که کدام عبارات به هدایت ترافیک بیشتر به سایتتان می آورد (و شما ممکن است بتوانید کمی بهتر از آن رتبه بندی کنید) استفاده کنید.

متاسفانه، گوگل اطلاعات زیادی را که قبلا در مورد آنچه که کاربران جستجو میکنند برای ارائه دهندگان آنالیتیکس ارائه می داد، متوقف کرده است، اما شما می توانید از SEM Rush (یا ابزار مشابه مانند SpyFu) در سایت خود استفاده کنید تا درک کنید رتبه تان در جستجوی عبارات حدودا چگونه است و حجم جستجوی برآورد شده خود را مشاهده کنید. همچنین گوگل کمی بیشتر از این اطلاعات را در رابط کاربری webmaster toolsخود در دسترس قرار داده است (اگر شما یک حساب کاربری نداشته اید، این یک ابزار سئو سایت بسیار ارزشمند است هم برای کشف داده های query جستجو و هم برای تشخیص مشکلات مربوط به SEO های مختلف.)

هنگامی که Webmaster Tools نصب و تنظیم می شود،میتوانید موارد زیر را مشاهده کنید:

انتخاب کلمات کلیدی search console

هنگامی که مدتی زمان گذاشته اید تا بفهمید مخاطبانتان چه می خواهند و چه چیزی را جستجو می کنند، و اینکه چه کلمات کلیدی حجم ترافیک زیادی را به سایت های رقبایتان و سایت های مرتبط با آن ها هدایت می کنند، و هم چنین به بررسی عباراتی که ترافیک خوبی به سایت شما می آورند پرداختید، باید تلاش کنید تا متوجه شوید توسط سرچ شدن کدام عبارات در رتبه های بالای نتایج گوگل قرار می گیرید.

تعیین اینکه در رقابت نسبی با جستجوی یک کلمه کلیدی چه سایتی در چه رتبه ای قرار می گیرد می تواند یک کار نسبتا پیچیده باشد. برای انجام اینکار با داشتن سطح بسیار بالایی از اطلاعات ، باید بدانید که:

 • سایر سایت هایی که برای یک عبارت جستجو شده رقیبان شما هستند چقدر مورد اعتماد و اعتبار هستند (به عبارت دیگر: چند لینک کل سایتتان دریافت می کند، و اینکه این سایت لینک شونده از نظر با کیفیت بودن، مورد اعتماد بودن و مرتبط بودن، در چه سطحی قرار دارند؟ )
 • چقدر به کلمه ی کلیدی مربوط هستند ( آیا پاسخی عالی به سؤال جستجوگر ارائه می دهند؟ )
 • هر صفحه شخصی در نتیجه جستجو چقدر محبوب و معتبر است (به عبارت دیگر: چند پیوند مربوط به خود صفحات وجود دارد و این سایت های لینک شونده از نظر با کیفیت بودن، مورد اعتماد بودن و مرتبط بودن، در چه سطحی قرار دارند؟ )

 

همچنین انواع گوناگونی از ابزارهای مختلف وجود دارد که نمرات خوبی و بدی کلمات کلیدی را ارائه می دهند:

 

با توجه به آن چه بالاتر ذکر شد، انتخاب واژه کلیدی برای هر صفحه تان و محتوایتان بسیار مهم است. یکی از راه های بیشتر و بهتر دید شدن توسط کاربران، استفاده ی مناسب واژه کلیدیتان است تا بتوانید در جمع رتبه های بالای صفحه ی نتایج گوگل ظاهر شوید. حال عباراتی که جستجوگران، در موتور های جتسجو تایپ می کنند، یک رقابت تنگاتنگ بین شما و رقیبانتان بر سر تصاحب رتبه های بالای نتایج گوگل ایجاد می کند که شما می توانید برنده ی این رقابت اگر انتخاب زیرکانه ای کرده باشید. در عین حال حدس این که مخاطبان سایت شما بیشتر ممکن است از چه عباراتی برای جستجوی خود استفاده کنند، خود مساله ای مهم است که نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

 

 

بیشتر بخوانید :   هفت نکته مهم برای سئو
تور مجازی گوگل

سجاد عزیزی

مشاور کسب و کار اینترنتی

مشاهده پست های نویسنده

دیدگاه شما

*

code

تماس

021 65870052