تجارت الکترونیک چیست

سجاد عزیزی
زمان مطالعه : 105 دقیقه
بازدید : 112656 نفر

برای ورود به عرصه تجارت الکترونیک و راه‌اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی باید این مراحل را طی کنید تا به موفقیت دست یابید. افراد بسیاری با انجام این کارها در تجارت الکترونیک به موفقیت دست یافته‌اند:

 

۱- نیازی را شناسایی کرده و آن را مرتفع کنید

۲- یک متن جذاب بنویسید

۳- یک وب سایت ساده و زیبا طراحی کنید

۴- از موتورهای جستجو برای افزایش بازدیدکنندگان سایت تان استفاده کنید

۵- اعتبار کسب کنید

۶- از طریق ایمیل دائما با مشتریان در ارتباط باشید

۷- با فروش محصولات مکمل و مشابه، فروش خود را افزایش دهید

 

هر کس که به دنبال راه اندازی یک کسب وکار اینترنتی باشد، از یک فرد تازه کار گرفته تا یک کارآفرین، می‌تواند با انجام کارهایی که گفته شد، یک کسب‌و‌کار اینترنتی موفق راه‌اندازی کند.

 

بیشتر بخوانید: تاریخچه تجارت الکترونیک

 

گام اول: نیازی را شناسایی کرده و آن را مرتفع کنید

تجارت الکترونیک

 

اکثر افرادی که قصد شروع کسب و کاری را دارند، ابتدا می‌گردند تا محصول مناسبی را برای فروش پیدا کنند، و بعد به فکر بازار آن می‌افتند. البته این فقط مختص تجارت الکترونیک نیست. اما در کل، این کار اشتباه است.

برای اینکه شانس موفقیت‌تان را بیشتر کنید، ابتدا با بررسی بازار شروع کنید. نکته‌اش اینجاست که اول باید ببینید افراد برای حل مشکل‌شان به دنبال چه راه‌حل‌هایی هستند، و آیا راه‌حلی را پیدا می‌کنند یا خیر. برای این کار می‌توانید از اینترنت کمک بگیرید:

 • به انجمن‌ها و فوروم‌های آنلاین بروید و ببینید مردم چه سوالاتی می‌پرسند و چه مشکلاتی دارند
 • کلمات کلیدی مختلف را جستجو کنید و ببینید کدام کلمات هستند که زیاد جستجو می‌شوند ولی سایت‌های خوب و موفقی در صفحه نتایج جستجو ظاهر نمی‌شوند.
 • به وب‌سایت شرکت‌های معروف یا رقبای احتمالی‌تان سر بزنید و ببینید دقیقا چه کاری انجام می‌دهند. از روش کار این سایت‌ها قطعا می‌توانید نکات مفیدی بیاموزید. می‌توانید بخش‌هایی که در آن ضعف دارند را شناسایی کنید، و شما آن بخش ها را بهتر پوشش دهید.

 

گام دوم: یک متن جذاب برای تجارت الکترونیک بنویسید

یک روش کارآمد برای نوشتن متون تجاری وجود دارد که باعث می‌شود بازدیدکنندگان سایت در همان لحظه‌ای که وارد سایت‌تان می‌شوند اقدام به خرید کنند:

۱- با یک تیتر جذاب، توجه مشتری را جلب کنید

۲- شرح دهید که محصول شما چه مشکلی را حل می‌کند

۳- نشان دهید که با حل این مشکل اعتبار زیادی کسب کرده‌اید

۴- نظرات مثبت سایر مشتریانی که از محصول‌تان استفاده کرده‌اند را درج کنید

۵- درباره محصول و مزایای آن برای مشتری صحبت کنید

۶- پیشنهاد وسوسه‌انگیزی ارائه دهید

۷- یک تضمین محکم بدهید

۸- حس نیاز به اقدام فوری را در مشتری تقویت کنید

۹- محصول را با شرایط مناسب بفروشید

 

توجه داشته باشید که در متن‌تان باید حتما نشان دهید که محصول شما چگونه می‌تواند مشکلی را حل کند و به خریدار نفع برساند. مانند مشتری فکر کنید، و از خودتان بپرسید «این محصول چه فایده‌ای برای من دارد؟»

بیشتر بخوانید :   گوگل چگونه کار می‌کند

 

 گام سوم: یک وب سایت زیبا و ساده طراحی کنید

تجارت الکترونیک

 

بعد از اینکه بازار، محصول، و فرآیند فروش را مشخص کردید باید آماده طراحی وب‌سایت‌تان شوید. یادتان باشد که طراحی سایت‌تان باید ساده باشد. در تجارت الکترونیک، شما کمتر از پنج ثانیه فرصت دارید که توجه مخاطب را جلب کنید، وگرنه او می‌رود و دیگر بر نمی‌گردد. بنابراین، این نکات را به خاطر بسپارید:

 • از فونت‌های متنوع استفاده نکنید. یک یا دو فونت کافیست. زمینه سایت حتما سفید باشد.
 • منوها و دکمه‌ها باید در همه‌ی صفحه‌ها ساده، واضح، و یکسان باشند تا کاربر به راحتی بتواند در سایت‌تان حرکت کند.
 • فقط در صورتی از عناصر گرافیکی و فایل‌های صوتی تصویری استفاده کنید که مطمئن هستید به رساندن پیام‌تان کمک می‌کنند.
 • پیشنهاد جذابی به کاربر بدهید و در ازای آن آدرس ایمیل او را بگیرید.
 • فرآیند خرید را ساده کنید تا مشتری بتواند سریع و راحت، با چند کلیک خرید کند.
 • وب‌سایت شما ویترین شما در فضای مجازی است، بنابراین باید کاربرپسند باشد.

 

 

گام چهارم: از موتورهای جستجو برای افزایش بازدیدکنندگان سایت‌تان استفاده کنید

تبلیغات کلیکی، مانند تبلیغات گوگل، ساده‌ترین راه برای آوردن بازدیدکنندگان به سایت‌های جدید و صفر کیلومتر است. این روش نسبت به سئوی ارگانیک که زمان‌بر است ۲ مزیت دارد. اول اینکه تبلیغات کلیکی بلافاصله روی صفحه نتایج جسستجو ظاهر می‌شوند و کاربر آن را می‌بیند. دوم اینکه تبلیغات کلیکی به شما اجازه می‌دهند که کلیدواژه‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید از هریک چه نتایجی می‌گیرید. بنابراین، نه تنها بلافاصله ترافیک و بازدیدکننده دریافت می‌کنید، بلکه می‌توانید بهترین کلیدواژه‌ای که کاربران بیشتری را به مشتری تبدیل می‌کند پیدا کنید. سپس می‌توانید کلیدواژه‌ها را در سرتاسر سایت و در صفحه‌های مختلف استفاده کنید تا به افزایش رتبه شما در سئوی ارگانیک کمک کند.

 

بیشتر بخوانید: گوگل چگونه کار میکند

 

گام پنجم: اعتبار کسب کنید

مردم از اینترنت برای یافتن اطلاعات استفاده می‌کنند. اگر شما هم اطلاعات مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار دهید، چه از طریق سایت خودتان و چه از طریق سایت دیگران، افراد بیشتری به سایت‌تان خواهند آمد و رتبه بهتری را در موتورهای جستجو کسب خواهید کرد. همیشه، هرجا که اطلاعاتی منتشر می‌کنید، یک لینک هم به سایت تان بگذارید. می‌توانید این کارها را انجام دهید:

 • مطالب و محتوای رایگان و تخصصی ارائه دهید. مقاله، عکس، و ویدئو تولید کنید و در اختیار کسانی که علاقمندند قرار دهید. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها می‌توانید این کار را انجام دهید.
 • یک لینک «ارسال به دوستان» زیر مطالبی که تولید کرده‌اید قرار دهید و مخاطبان را ترغیب کنید که مطالب‌تان را با دوستان و آشنایان‌شان به اشتراک بگذارند.
 • در فاروم‌ها و انجمن‌های تخصصی، و نیز در شبکه‌های اجتماعی، حضور فعال داشته باشید.
بیشتر بخوانید :   مزایای تبلیغات در گوگل

 

از طریق روش‌هایی که گفته شد می‌توانید با مخاطبان بیشتری تماس برقرار کنید. علاوه بر این، هر سایتی که مطالب شما را منتشر کند یک لینک هم به سایت‌تان خواهد داد. موتورهای جستجو نیز اهمیت زیادی برای لینک‌ها قائل‌اند و رتبه سایت‌هایی که از سایر سایت‌های مرتبط و باکیفیت لینک گرفته‌اند را ارتقاء می‌دهند.

 

بیشتر بخوانید: استراتژی لینک سازی در ۶ گام

 

گام ششم: از قدرت بازاریابی ایمیلی برای تبدیل بازدیدکننده به مشتری استفاده کنید

تجارت الکترونیک

 

با ساخت لیست ایمیل مشتریان بالقوه می‌توانید یکی از با‌ارزش‌ترین دارایی‌های تجارت الکترونیک را بسازید. بدین ترتیب، شما فهرستی از آدرس ایمیل مشترکین و مشتریانی را خواهید داشت که به محصولات شما علاقمندند و اجازه داده‌اند که مطالب‌تان را برای‌شان ایمیل کنید. این یعنی:

 • آنها تمایل دارند که مطالب شما را دریافت کنند.
 • شما می‌توانید ارتباطتان را با آنها تقویت کنید.
 • نتایج فعالیت‌های‌تان کاملا قابل اندازه‌گیری است.
 • بازاریابی ایمیلی در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است. ضمنا، بسیار هدفمند است.

هرکس که وارد سایت‌تان می‌شود و در فرم خبرنامه‌تان ثبت نام می‌کند یک سرنخ فروش فوق‌العاده است. و هیچ ابزاری بهتر از ایمیل برای پیگیری سرنخ‌ها وجود ندارد.

 

گام هفتم: با فروش محصولات مکمل و مشابه، درآمد خود را افزایش دهید

یکی از مهمترین استراتژی‌های تجارت الکترونیک، بررسی «ارزش طول عمر مشتری» یا CLV است. حدود یک سوم از مشتریانی که قبلا از شما خرید کرده‌اند، اگر با آنها در تماس باشید و پیگیری‌شان کنید، مجددا از شما خرید خواهند کرد. اولین فروش معمولا دشوارترین قسمت است، و پرهزینه ترین. اما وقتی مشتری یک‌بار از شما خرید کرد، با ارائه پیشنهاد کالاهای مکمل و مشابه می‌توانید او را ترغیب کنید که باز هم از شما خرید کند:

 • محصولاتی که مکمل محصولی که خریداری کرده است را به او پیشنهاد دهید
 • برای او کوپن تخفیف بفرستید تا در خرید بعدی تخفیف بگیرد
 • در ایمیلی که موقع تایید خرید و ثبت سفارش برای او ارسال می‌کنید، کالاهای مشابه را نمایش دهید.

اگر به مشتریان بابت اعتماد و وفاداریشان پاداش دهید، وفادارتر خواهند شد.

 

جمع‌بندی

سرعت تغییرات در دنیای اینترنت بسیار بالاست. اما اصول تجارت الکترونیک و راه‌اندازی کسب وکار آنلاین تغییری نکرده است. بنابراین، اگر به تازگی تصمیم گرفته‌اید که یک کسب و کار کوچک اینترنتی راه بیندازید، به این نکاتی که گفته شد حتما عمل کنید. و اگر قبلا وارد این عرصه شده‌اید و مدتی است که فعالیت می‌کنید، یک مروری بر مطالبی که در این مقاله گفتیم داشته باشید و مطمئن شوید که چیزی را فراموش نکرده‌اید. بعضی وقت‌ها می‌توان حتی امور ساده را هم اشتباه گرفت یا رعایت نکرد.

تور مجازی گوگل
Avatar

سجاد عزیزی

مشاور کسب و کار اینترنتی

مشاهده پست های نویسنده

دیدگاه شما

*

code

تماس

021 65870052